IV.
S vědomím předestřených otázek, témat a dilemat se proto navracím k autorskému dokumentárnímu filmu a hlavnímu zájmu této studie. Ačkoliv se zabývám dokumentárním filmem a pohybuji se v jeho kontextu, východiskem je pro mě širší ontologie pohyblivého obrazu. Do dokumentárního filmu o tapisérii a gobelínové manufaktuře proto zatkávám některé metody pohyblivého obrazu (výtvarný hand-made film, performanci kamery, postprodukční zásahy apod.). Tyto metody vnímám jako prohloubení "dokumentárnosti" filmu, jako úsilí o zpřítomnění tématu na více úrovních a z více perspektiv. Jako snahu o poetickou personifikaci gobelínu, nebo alespoň gobelínky, a zároveň filmu (digitálního i analogového). A v neposlední řadě zároveň jako výzkum povahy tapisérie a ruku v ruce s tím i výzkum duševní povahy světa6.
O historii, nejisté povaze a ještě nejistější definici dokumentárního filmu byly sepsány stohy (Renow 1993, Gauthier 2004, Aufderheide 2007, Nichols 2010, Palúch 2015 a mnozí další). V českém kontextu převažuje mezi filmaři z Generace Jihlava (Česálková 2014) názor, že dokumentární film prakticky neexistuje, ba dokonce je samotná existence termínu pro (dokumentární) film škodlivá (např. Gogola 1999)7. Já sám jsem se povahou a etikou dokumentárního filmu zabýval v bakalářské a diplomové práci. Zde proto pouze zopakuju, že existenci samostatné, byť průhledné a tekuté, neustále vyjednávané a neustále překračované kategorie dokumentárního filmu považuji za opodstatněnou, ba nutnou, zejména kvůli etickému vztahu k tzv. sociálnímu herci a specifickému očekávání diváků a s tím spojené odlišné přesvědčovací síle dokumentu (samozřejmě odvisle od společenského kontextu). Z pragmatického hlediska pak ve prospěch dokumentárního filmu hovoří i rozsah veškeré infrastruktury - od dokumentárních programů a kateder, přes dokumentární festivaly až k různým rozvojovým institucím a grantům. Tento názor zastávám s vědomím, že v mnoha případech a mnoha praktických aspektech se natáčení dokumentárního filmu od hraného nemusí výrazně lišit, a také, že škatulka dokumentárního filmu jej mnohdy nadá nemyslným očekáváním či jej (oproti tzv. fikčním filmům) finančně zněvýhodňuje.
V.
Ještě složitější to je s pojmem autorského dokumentárního filmu. Podle Lucie Česálkové je termín českým unikátem (tamtéž 42), který se používá vágně. Někdy odděluje zrno originální dokumentaristiky od plev televizácké publicistiky (k tématu produkční kultury dokumentárního filmu v ČT také Králová 2021). Jindy k odlišení práce produkčně nezávislé od práce na objednávku či pod kuratelou velkých produkčních společností. Martin Palúch (2015) podobnou dělící linii transponovanou do slovenského kontextu staví podle míry autorova subjektivního vkladu, tedy podle režijního formálně-stylistického přístupu a míry interpretace hypotetické skutečnosti. Mezi ryze autorské filmy pak považuje ty s výraznou režijní performancí, inscenací, stylizací nebo střihovou manipulací.
V případě filmu Mizející o gobelínové manufaktuře nevycházím jen z prosté fascinace skutečností a pohybů, ale snažím se také o osobní zpověď - o smyslu umění a plynoucího času, o mizející soustředěnosti a reciproční taktilitě. Střídám observační pasáže ve velmi pomalém tempu s výtvarně stylizovanými záběry či výtvarné postupy, které zprostředkovávají materialitu tapisérie, malby či filmu. Od rodinné genealogie, po prvotní fascinaci prostorem, přes postupné rešerše, ohledávání témat a tak dále jsem byl v tom celém procesu prakticky téměř sám. Scenárista, režisér, kameraman, zvukař, střihač atd. (několikrát mi ovšem vypomohl kamarád a spolužák Petr Kobzev). Právě z výše zmíněných důvodů řadím film k autorskému filmu, ačkoliv by asi stejně tak mohl být zařazený do šuplíčku nezávislého.
Snad nejzajímavější "plátno", na které jsem narazil: videoinstalace Garyho Hilla Klein Bottle with the Image of Its Own Making (after Robert Morris) z roku 2014 (na přelomu let 2023 a 2024 se objevila v Domě umění města Brna na výstavě Součty a rozdíly). Hill si za projekční plochu vybral Kleinovu láhev, resp. její v 3D prostoru nejbližší reálnou verzi (protože je v 3D prostoru striktně vzato nerealizovatelná). Kleinova láhev je objekt, který nemá ani vnitřek, ani vnějšek, její celý prostor je vyplněn pouze jedním povrchem. Stává se tedy nekonečnou plochou, která je zároveň sebezavinutým univerzem. Sebezavinutým univerzem na druhou, protože jak naznačuje doslovný název, Hill náročný řemeslný proces výroby Kleinovy láhve ve sklárnách důsledně dokumentoval kamerou a následně nechal promítat právě na samotnou láhev. Kleinova láhev je tak plátnem i schránkou, která v sobě nese tajemství vlastního zrodu. Tajemství doslova - díky výrazné prostorovosti objektu dochází k transformaci obrazu, a to nejen jednorázově, ale i dynamicky odvisle od pozorovatele. Obraz a jeho četné odrazy se zřetelně mění podle perspektivy pozorovatele, s každým tělesným nádechem.
Pokud bych měl vyzdvihnou mně nejbližší "definici filmu", byla by to ta Jána Mančušky!
Intermedialita, provázanost forem, imateriální prostupující hmotou, nedomykavost jazyka. Sémiotická znakovost tvaruje hmotu, ale zároveň se sama mění a odlepuje se od ní. Jedinečnost, která se vzpírá popsání. Význam totiž neleží ve věcech, ale ve vztazích mezi nimi. Ve vztazích, které plují prostorem prázdna. Kdepak horror vacui. Bůh to je prázdno po stvoření. To nejpodstatnější je prázdno!
Co vidíme (když uchopíme filmový pás do ruky)?
"Vidíme čas. A když se filmu dotkneme, čas máme dokonce v rukou. To je zkušenost, kterou nikdy jindy, ani nijak jinak nezakusíme. S kouskem filmu máme v rukou čas, který začíná, beží a končí."V jednotlivých okénkách rozpoznáváme skutečnost. Navíc máme v rukou jakýsi celek, něco co má začátek, prostředek a konec." (Vavrečka in Anger-Baborovská 2023: 68)