LES 4 (11-06-2021): Onderzoeksinstrumenten (methoden)


Lesopzet:

Blok 1: Literatuur bespreke, vragen stellen (D), hypothese (E)

Blok 2: Onderzoeksinstumenten (F) 

Blok 3: Peer feedback
 

Lesdoel:

Deze les gaat over het uitvoeren van je onderzoek, hoe kom je van je onderzoeksvraag naar je conclusie? Er zijn vele wegen naar Rome, zo ook in hoe je onderzoek doet. Vanuit je onderzoeksvraag volgen een aantal subvragen, het beantwoorden van deze vragen doe je volgens menderzoeksmethoden. Deze les krijg je een breed spectrum aan onderzoeksmethoden voorgedragen, uiteindelijk zul je waarschijnlijk een of meerdere van deze methoden kiezen voor je onderzoek. De les is bedoeld als introductie in het tweede jaar duik dieper in op de methoden die jij wil gaan gebruiken.

 

Voorbereiding:

Boek (lezen):

Baarda, B., Bakker, E., Boullart, T, Fischer, T., Julsing, M., M., Peters, V., van der Velden, T. (2018). Basisboek kwalitatief onderzoek: Handleiding voor het opzetten en uitvoeren van kwalitatief onderzoek. Groningen/Houten: Noordhoff

 

Hoofdstuk 5, 6 en 7 (blz. 165-282)

 

Artikel (lezen):

Op weg naar een vruchtbare vallei. Over methoden en methodologieën in artistiek onderzoek


Doornemen (scannen):

 

Bereid minimaal 1 vraag voor over de literatuur

 


Start (60 minuten):

10.00-11.00 uur


Vragen over de literatuur besprekenin groepjes van 4-5

 

Groepjes 20 minuten bespreken en daarna 20 minuten de vragen bespreken

 

Behandel per tekst (tekst = per hoofdstuk of les)

Bepaal wat de makkelijkste teksten waren en de moeilijkste?

Bepaal welke je gaat behandelen

Behandel de volgende vragen:

  1. Waar gaat het over? Wat is de hoofdgedachte van de tekst/les/hoofdstuk?
  2. Jargon: Waren er termen die moeilijk waren of Die je moest opzoeken?  
  3. Doel: wat is het hoofd doel van de tekst/les/hoofdstuk?
  4. Middel: Hoe stelt de tekst/les/hoofdstuk voor dit doel te bereiken?
  5. Inzichten: wat waren de nuttigste tips (die je nog niet kende)?
  6. Mening/kritisch: Wat vond jij van de tekst? Wat miste er?

 

Terugkoppeling: Vragen die over blijven en discussie punten plenair bespreken (20 minuten)

 

 

 

 

 

 

Insteek van de vraag bepaald (in combinatie met de methoden) de vorm van je onderzoek:

- Observerend: Wat gebreur er bij..  (longitudinaal)

- Verklarend: Hoe kan het dat... / Waarom is het zo dat..

- Evaluatie: Als we kijken naar..

- Vergelijkend: Hoe staat A tenopzichte van B.. Wat gebeurt er als we A..

- Experiment/exploratief: Wat gebeurt er als..

 

 

 

Individueel (15 minuten)

Pak de vraag die je plenair hebt gedeeld en ga deze 'ontleden'

 

In groepjes (20 minuten)

Delen in groepjes van 2-3

 

Hypotheses (E)


Individueel (15 minuten)

Schrijf je hypothese op (wat je denkt dat het andwoord op je vraag zou zijn)


In groepjes (30 minuten):

- Deel je onderzoeksvraag met je medestudenten (let op: niet de hypothese)

- Laat je medestudenten deze hypothetisch beantwoorden

 

Reflectie:

- wat is het verschil met jou hypothese zijn?

- Haal je ideeen uit de antwoorden?

- Was de vraag helder genoeg?

 


Onderzoeksvraag voor vandaag:

 

Individueel (10 minuten)

Pak een A3 vel en schrijf op:

Kernwoorden

Context

 

Vraag

Hypothese 

 

 

 

 

 

 Vragen stellen (D) en hypothese (E)

11.00-13.00


Kernwoorden (A) en context (B):

11.00-11.15 (15 minuten)

 

Plenair (10 minuten)

3-4 kernwoorden

+ context

 

Vragen stellen (D) en hypothese (E)

Je hebt nu je kernwoorden, onderwerp en context en je motivatie, relevantie en doelgroep. Vandaag gaan we vragen fomuleren en een vraag kiezen om mee te oefenen.

 

Onderzoeksvragen komen naar aanleiding van de relevantie en zijn de leidraad van je onderzoek, de vraag is de koppelng tussen je onderwerp, hypotehese (toekomstige conclussie). De vraag is geen doel op zich dus.Vanuit je hoofdvraag volgen subvragen, deze subvragen ga je beandwoorden aan de hand van onderzoeksinstrumenten (methoden). Hierbij is belangrijk dat je duidelijk hebt hoe de methode de vraag kan beandwoorden (hoe filter/selceer/ archiveer jede data) en hoe je (tussen)conclusies kan trekken middels analyse en reflectie.

 

Introductie video: https://www.youtube.com/watch?v=uNkzlghEjQQ

 

Onderzoeksvraag:

- vragende vorm (Hoe/wat/waar/waarom of: Wat zou er gebeuren als.. Is het waar dat..)

- geen vraag waar het andwoord al van bekend is voor jou of anderen (complexere vraag: er is onderzoek nodig)

- in een bepaalde context

 

Later voegen we toe:

- is de vraag te onderzoeken (planning, kadering en haalbaar in tijd en beschikbaarheid van  middelen)

- is het helder (precies) wat je te weten wil komen

 

 

 

Individueel (10 minuten):

Schrijf 10 vragen op

Let op: voor deze opdracht geen vraag die te beantwoorden is met ja/nee

 

 

Rijtje vragen plenair delen

 

 

 

Individueel (20 minuten)

Kies 1 vraag en herformuleer deze vraag met de volgende insteken:

longitudinaal onderzoek of panelonderzoek Longitudinaal onderzoek - https://nl.xcv.wiki/wiki/Longitudinal_study

 

Concete aanleiding:

- Probleem: Is er een oplossing voor..

- Kans/gat:

- Behoefte/wens: Is er een wens voor... / Kan de behofte om..

- Oplossing: Is er een oplossing voor.. / Kan ... een oplossing zijn voor..

- Ontkrachting/bevestiging (van aannames): Klopt het dat..

 

Waarom? is het een probleem/kans/behoefte/oplossing/aanname


Plenair delen (15 minuten)

Kies er een uit en deel deze

Onderzoeksinstumenten (methoden): Carry

 

- interview 

- focus groep

- observatie

- cultual probe

- enquete


Onderzoeksinstumenten (methoden): Emily

 

- literatuur onderzoek/desk research

- Statistiek

- artistiek onderzoek (3 vormen)

- Crafting methods



Verdelen in groepjes:

14.00-15.00= groep 2 bij Carry

14.00-15.00= groep 1 bij Emily


15.00-16.00= groep 1 bij Carry

15.00-16.00= groep 2 bij Emily


16.00-17.00 bespreking

Individueel (15 minuten)

- Welke methoden zou je keizen voor jou vraag/subvragen?

- Waarom kies je deze methoden?


17.00-17.30 delen

Voeg toe aan je A3 vel:

Methoden


17.30-18.30 Poster presentaties

 


 

GROEP 1    
MKE1 2082345 Aloserij,ACMH  
MKE1 4239954 Belloy,N  
MKE1 2095488 Brink,SCB van den
MKE1 4196716 Vervuren,DMA  
MKE1 2790386 Ramsteijn,SEL  
MKE1 2068168 Eynde, M van den
MKE1 4184467 Joosse,JJ  
MKE1 4213165 Koek,C  
MKE1 2789817 Donkers,F  
MKE1 4336135 Duys,C  
     
GROEP 2    
MKE1 2166672 Brouwers,HRT  
MKE1 4267796 Calloens,M  
MKE1 4338170 Close,MH  
MKE1 4331346 Crul,KA  
MKE1 4383869 Geurts,WMM  
MKE1 3896501 IJsselmuiden,JD  
MKE1 4228480 Koevoets,LA  
MKE1 4302877 Koren,HM  
MKE1 4158024 Lambrechts,THM  
MKE1 2724561 Limburg,L  
MKE1 2962810 Michiels,A  
MKE1 4309251 Musschoot,A  
MKE1 4163281 Vanden Abeele,L  
MKE1 2022199 Verschuur,PPM  
MKE1 2160044 Verweijmeren,S  

Types kunst en onderzoek:


 H. Borgdorff:

(a) Research on the arts = art is the object of research (case study)           'academic research' (art critic and art historian)

(b) Research for the arts = research is for the art object (experiment)         'practice led research', 'research led practice' and 'art based research'      http://artsciencedatabase.com/

(c) Research in (and through) the arts = art and research are intertwined   'artistic research' and 'practice as research                                                 https://jar-online.net/


Onderzoeksinstumenten (methoden): Emily

 

- literatuur onderzoek/desk research

- Statistiek (kwantitatief)

- artistiek onderzoek (3 vormen)

- Crafting methods



 

 

Hoe trek je conclussies en hoe onderbouw je conclussies?

 

De koppeling tussen de grond (feiten/data) en je bouwstenen (conclussies)

 

Debate:

SHARE (2013, p.11) : "Living with contradictions is difficult, and, especially for intellectuals and artists employed in academic institutions' and 'Contradiction seems intrinsic to the role of the professional artist-educator’.'


Annette Arlander states in 2016: 'There is not one form of artistic research but many types


SHARE The Handbook of Artistic Research (2013, p.8-9)  ‘Is research through art practice possible?’; ’What is knowledge? What is art?’; ’What is valorised in artistic research?’; ’What form of labour is being proposed?’.


What is Artistic research? (2008) by J. Klein


Art and Research Colliding (2014) by M. Teemu


Who’s Afraid of Artistic Research? (2009)  by Dieter Lesage

Falk Hübner

Webstie: https://hubnerfalk.com/

 

Crafting Methods: https://hubnerfalk.com/commonground/

 

Falk Hübner, PhD, is a composer, music theatre maker and researcher. He creates experimental stage work which fall between concert, installation and performance. Everyday happenings are a major inspiration in his work. Fascinated by (non-) communication phenomena of the individual, isolated human being in our technological age, he uses everyday experiences as inspiration for his artistic work. He reflects on these experiences by translating them into performance frameworks, staging the relationships and tensions between live performers and digital technology. In doing this he seeks to open up the individual imagination of each member in the audience, to take with them back into everyday life.

 

Hübner recently finished his PhD research about the musician as theatrical performer. The research focusses on the impact of “reduction” (central elements of performance – such as the musical instrument – are taken away from the musician) on the professional identity of the musician. Shifting Identities has been published in december 2014 at International Film & Theatre Books Amsterdam.

 

Falk is core teacher for research at HKU School of Music and is head of the research group music and performativity at the Professorship Performative Processes of Nirav Christophe, also at HKU. Falk is a Creative Director of the Innovative Conservatoire (ICON) and member of the board of Forum+, journal for research and the arts, based in Antwerp.

 

 

 

Veld = onderzoek

subjectief*

kunst

Artistic Research:

Sher Doruff, Last Year at Betty's and Bob

artistiek

textueel

Wetenschap

- Dick Swaab, Wij zijn ons brein. (Neurologie)

Research Led:

- Brandon Ballangee - Koen van Mechelen (Walking Egg)

objectief*