Program - quick overview

Abstract for each presentation: Go to the specific day; choose the right track and scroll down.

Monday 24 October - UiS Campus Bjergsted

 

TRACK 1

Eikenes-
salen

TRACK 2

Aud. 6101
(Blokk 6)

TRACK 3

Hetland-
salen

TRACK 4

Black
box

 

Moderator:
Petter F. Fadnes

 

Moderator:
Christine Hansen

 

Moderator:

Jostein Gundersen

 

Moderator:

Maureen Thomas
Lotte Mik-Meyer

 

11:00

Sanae Yoshida

 

11:00

Matter, Gesture and Soul

 

11:00

Heloise Baldelli

The presentation is moved to Wednesday at 12:00

 

 

Cecilie Levy - cancelled

 

12:15

Ingeborg Dalheim - cancelled

 

12:15

Espen Klouman Høiner

 

12:15

Jordan Sand

 

12:15

Bendik Stang

The presentation is moved to Tuesday at 15.15 

 

13:15 
Lunch


 

Moderator:
Petter F. Fadnes

Moderator:

Liv Bugge

Moderator:
Olaf Eggestad

Moderator:

Karmenlara Ely

 

14:30

Sergej Chirkov 

 

14:30

Manuel Pelmus

 

14:30

Craftmanship

 

14:30

Ola Sendstad

 

15:45

Maarten Vanden Eynde

 

15:45

Hege Tapio

 

15:45

Gro Marie Svidal

 

15:45

Espen Johansen

 
 
 
 

Sølvberget Gallery

17:30-18:30

Exhibition: Caring Futures - Gallery tour

Curator: Hege Tapio

Exhibition Catalogue


 

Monday 24 October - evening - UiS Campus Bjergsted

 

PLENARY

Eikenes-salen and foaje

 

19:00
Opening of Artistic Research Forum 2022

 

20:00
Tapas and drinks

  

 

 

 

Tuesday 25 October

 

TRACK 1

Eikenes-
salen

TRACK 2

Aud. 6101
(Blokk 6)

TRACK 3

Hetland-
salen

TRACK 4

Black
box

 

Moderator:
Michael Duch

 

Moderator:
Hilde Kramer

 

Moderator:
Geir Harald Samuelsen

 

Moderator:

Gunhild M. Husvik-Olaussen

 

09:30

Øyvind Mæland

 

09:30

Siren Whilelmsen

 

09:30

 

 

09:30

VOICE

 

10:45

Nina T. Karlsen

 

10:45

Sigrid Espelien

 

10:45

Karen Werner

 

10:45

Back Translation

 

12:00

Erik Stifjell

 

12:00

Dragana Bulut

Moderator:

Gunhild M. Husvik-Olaussen

 

12:00

Søren Funder 

 

12:00

Siv Lier

Moderator:
Hilde Kramer

 

13:00

Lunch

 

Moderator:

Jostein Gundersen

Moderator:

Christine Hansen

Moderator:

Geir Harald Samuelsen

Moderator:

Gunhild M. Husvik-Olaussen

 

14:00

Peter Knudsen

 

14:00

Mari Sanden

 

14:00

Karolin Tampere

 

14:00

Edit Kaldor

 
 
 

15:15

Time to transfer

St. Petri Church

15:30 
Liv Kristin Holmberg

Moderator: Tone Åse

Language: Norwegian

 

15:15

Sveinung Unneland

Language: Norwegian

 

15:15

Amor Rojo (Red Love)

 

15:15

Bendik Stang

Moderator: Linda H. Lien

15:15

Thomas Prestø - cancelled

 

16:30
Bus from UiS Campus Bjergsted to Tou

 
 
 
 

 

 

 

Tuesday 24 October - evening at Tou

 

PLENARY

 

17:00
Studio visits, guided tours, print shop visits, vinyl production

 

18:00
Buffet dinner and late night performances

 

 

 

 

Wednesday 26 October - UiS Campus Bjergsted

 

TRACK 1

Eikenes-
salen

 

TRACK 2

Aud. 6101
(Blokk 6)

 

TRACK 3

Hetland-
salen

 

TRACK 4

Black
box

 

Moderator:
Olaf Eggestad

Moderator:
Linda H. Lien

Moderator:
Michael Duch

Moderator:
Dora Garcia

 

09:30       

(Un)romantic

 

09:30       

Costume Agency

 

09:30       

Sounding Philosophy

 

09:30       

Jenny Perlin

 

10:45       

Performing Precarity

 

10:45

Sally Dean

 

10:45

Joen Vedel

 

10:45

Fernanda Branco

 

12:00

Simon Løffler

 
 

12:00

Heloise Baldelli

- cancelled

 

12:00

Ingrid Rundberg

 

13:00
Lunch

 

Rogaland Kunstsenter

18:00-19:30
Workshop: Impact Attribution LAB