Cecilie om Fortolkning i INTERIMP
Fortolkning
“Det jag uppfattar och erfar av min kropp är kroppens tolkning av sig själv.” (Katarina Elam) [1]
En opplevelse er en kroppslig forstaelse, intuitiv og umiddelbar, mens en fortolkning er resultatet av en form for vurdering og evaluering og er mer kognitiv. Men bade vurderingen og fortolkningen er som tenkingen, basert i kroppens erfaringer.
Nar jeg i utovelsen relaterer til det andre mediet og til situasjonen, skjer det i en dynamikk mellom umiddelbar sansing, opplevelse og fortolkning.
Jeg kan oppfatte det en annen gjor, som en fortolkning av det jeg holder pa med – og det jeg da oppfatter som en fortolkning, blir igjen min fortolkning av den andre.
Musikk er ikke gjenstand for fortolkning pa samme mate som dans. Fortolkning av mening, narrativitet og emosjonalitet i dans er knyttet til den menneskelige kroppen – som er mening. Det samme gjelder for stemme/vokal. Musikerne i prosjektet har uttalt at dansen, spesielt i forhold til stemme/vokal, som ogsa er kroppslig, noen ganger kan oppfattes som en fortolkning av musikken, og at det da kan vaere vanskelig for dem a relatere til dansen, hvis den tar retninger som gar motsatt av det de onsker.
I egen utovelse kan fortolkning av de andres utovelse kanskje ikke unngas. Jeg tror likevel det er best a unnga a lete etter mening eller soke en fortolkning.
Jeg trenger ikke a forsta meningen uttrykt i det andre mediet. Jeg trenger heller ikke nodvendigvis dyp innsikt i det andre mediet for a kunne relatere, men ved a jobbe sammen kan jeg forsta hva som er virksomt i relasjonene og var delte situasjon.
”We are all moving air”, som Fred Frith sa sa inspirerende. Vi er mennesker i samme rom og alle jobber med kropp og bevegelse som katalysator for at noe skal skje – energi, tid, dynamikk i bade dans og musikk. I selve utovelsen ma forbindelsene baseres pa en kinestetisk og kroppslig oppmerksomhet, refleksjon og forstaelse.
Logg fra workshop med Martin Sonderkamp, 3.11.2013, Kunsthogskolen i Oslo: